Aktuality

​(pro zvětšení klikněte na obrázek nebo na podtržený text)

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Podklady pro synodální proces

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Svatá Ludmila - Žena na rozhraní věků

Žena, která stála u zrodu křesťanství u nás. První česká světice a historicky doložená Přemyslovna. Babička patrona české země svatého Václava. Pramáti českých panovníků a panovnic a jedna z významných postav naší historie. Všechny uvedené přívlastky odkazují ke svaté Ludmile, od jejíž smrti letos uplyne 1100 let. Při této příležitosti pořádá Akademie věd ČR výstavu Svatá Ludmila. Žena na rozhraní věků.

Akademie věd České republiky otevřela výstavu, která potrvá do konce července v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR na Národní třídě. Výstava bude otevřena každý všední den od 10:00 - 18:00. Na výstavě, jejímž ústředním tématem bude zejména život a působení kněžny Ludmily v době vzniku českého raně středověkého státu, budou k vidění jedinečné exponáty jako například náhrdelník ze skleněných korálků s jantarovým křížkem z doby okolo poloviny 10. století. Šperk byl nalezen v dětském hrobě na hradě v Libici nad Cidlinou a jde o výmluvný doklad začátků christianizace Čech. Patronka našeho národa, kterou stejně jako jejího vnuka knížete Václava zavraždili. Svatá Ludmila stála u zrodu českého státu a christianizace obyvatel. Jak byla vnímána během svého života, dnes i v době mezi tím? Na to se pokouší odpovědět výstava Svatá Ludmila. Žena na rozhraní věků, která potrvá do konce července v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR na Národní třídě.

Image

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

V Milevsku byl objeven

relikviář s částí hřebu z Pravého kříže

21.12.2020 Petr SAMEC

Dnes byly zveřejněny první výsledky výzkumu jednoho z nejvýznamnějších archeologických nálezů na území České republiky. 

K nálezu došlo v jarních měsících roku 2020, kdy byl objeven, zkoumán a dokumentován dosud neznámý dutý prostor v severní zdi lodi kostela sv. Jiljí v Milevsku. Z dutiny, která vede z trezorové místnosti, byly vyzvednuty relikty dřevěného relikviáře, zdobeného zlatem a stříbrem. Relikviář ukrýval část železného hřebu s taušírovaným zlatým křížkem. Vše ukazuje na to, že tomto relikviáři byla uchována pašijová relikvie – část hřebu z Pravého kříže, tedy jedna z nejvzácnějších křesťanských relikvií na světě.

Image

 

Relikviář byl objeven pomocí nejmodernějších nedestruktivních metod průzkumu památek: byla vytvořena zcela nová metodika archeologického výzkumu (archeolaparoskopie) a také prototyp speciálního technického zařízení, které umožnilo z nepřístupné dutiny vyzvednout celý nález „in situ“ a pod dohledem kamer jej přenést až do provizorního fotografického studia, zřízeného pro daný účel v presbytáři kostela sv. Jiljí. Všechny části relikviáře i jeho náplň byly detailně zdokumentovány v nálezovém stavu a bez odkladu převezeny do klimatizovaných trezorů Archeologického ústavu AV ČR Brno, kde neprodleně začaly první odborné analýzy. Na jejich základě je již nyní jasné, že byl nalezen artefakt, který byl ve středověku považován za hřeb z Pravého kříže.

V prosinci 2020 pak byly zahájeny konzervační práce na ozdobách z relikviáře a také byly zadány první přírodovědné analýzy, které zajistí správné nastavení konzervačních procesů i důležité indicie, které umožní správně celý nález interpretovat. Přesná interpretace nálezu však bude možná až po dokončení všech analýz (nejdříve za rok).

 

Popis Milevského relikviáře

Jde o dřevěnou schránu, zdobenou zlatem a stříbrem. Na největším masivním zlatém plechu je tepáním vytvořený jednoduchý kříž a 2 písmena „I R“. Vedle těchto písmen byla z dřevěných trosek selektována další písmena (ze stříbrného, případně měděného a postříbřeného plechu) a také ozdoby ze zlata a stříbra ve tvaru křížů, rybiček a různých geometrických útvarů. Uvnitř dřevěných trosek byl nalezen také cca 6 cm dlouhý odseknutý železný hřeb s výrazným zlatým křížkem.

Symbolické datum zveřejnění nálezu

Vánoce jsou připomínkou narození Ježíše Krista a zveřejnění informací o nálezu v tomto období tak dostává i silný duchovní ráz a velký náboj. Ten je navíc ještě umocněn faktem, že letos 21. prosince dojde na obloze k výjimečné astronomické události – totiž k velké konjunkci Jupiteru a Saturnu, tedy k události, kterou někteří astronomové spojují s historickými popisy Betlémské hvězdy.

masivní zlatý plech z Milevského relikviáře

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Udělení medailí sv. Auraciána za rok 2020

Milí farníci!

Pan biskup Vlastimil vyznamenal našeho milého varhaníka pana Huberta Hoyera za službu církvi - to jistě stojí nejen za povšimnutí, ale vede nás k vděčnosti a velkým díkům! Bohu díky za obětavé služebníky! Panu Hubertovi s celou farností gratulujeme a vyprošujeme sílící radost z hudby a z života v církvi – farnosti. Gratulujeme!

Více se dočtete níže, celou recenzi o udělení medailí sv. Auraciána najdete na webové stránce biskupství českobudějovického.

Vždy 3. srpna slavíme v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše svátek sv. Auraciána, patrona a ochránce města ImageČeské Budějovice. Protože neznáme přesné datum mučednické smrti, slavíme Auraciánův svátek v předvečer výročí přenesení jeho ostatků do českobudějovického chrámu sv. Mikuláše, ke kterému došlo 4. srpna 1670. Letos tedy uplynulo od této události 350 let. Svátek sv. Auraciána byl zahájen mší sv. již v 8 hodin ráno. Po celý den pak byl v katedrále k úctě vystaven vzácný barokní relikviář s ostatky, které roku 1643 daroval papež Urban VIII. provinciálu řádu kapucínů v Čechách a na Moravě Ludvíku z Rosenheimu. Od roku 1644 byly ostatky uloženy v kapucínském kostele sv. Anny v Českých Budějovicích. V roce 1665 vznikl stříbrný relikviář, který se zachoval dodnes. Slavnostní liturgii od 17:00 předsedal v zaplněném chrámu diecézní biskup Mons. Vlastimil Kročil. V závěru slavnosti udělil Otec biskup medaile sv. Auraciána čtyřem osobnostem, které se nevšedním způsobem zasloužily o šíření křesťanských hodnot a mimořádně přispěly k rozvoji českobudějovické diecéze a jejího života. Diecézní ocenění 1. stupně – zlatou Medaili sv. Auraciána za zásluhy – udělil biskup panu Hubertu Hoyerovi z farnosti Rožmitál pod Třemšínem. Pan Hoyer bohužel nemohl být osobně přítomen a vyznamenání musela převzít jeho neteř. Diecézní ocenění 2. stupně – stříbrné Medaile sv. Auraciána za zásluhy – převzali pánové Karel Čížek z farnosti Věžovatá Pláně, RNDr. Jan Sládek z farnosti Netolice a Stanislav Schneedorf z farnosti Volary.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ARCHIV

S Bohem a batohem po horách aneb Putování s duchovní tématikou na téma:

Vnitřní svoboda - Síla víry, naděje a lásky

Pozvánka na setkávání mladých2016.pdf (537kb)

Nová interaktivní výstava na Svaté Hoře od 16.5.2016.pdf (809kb)